Wspomnienie męczennika świętego Błażeja przypadało w niedzielę ale zostało przeniesione na dzień następny. W kościołach święci się JABŁKA a także świece, które później przykłada się na krzyż do gardła…
Poniżej zdjęcia z Mszy wieczornej gdy święcono jabłka, a także świece z kościoła Parafia Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu
Święty Błażej wyprasza wiernym wiele łask, szczególnie przy chorobach gardła, stąd też został zaliczony do tak zwanych Czternastu Wspomożycieli w każdej potrzebie. Na pamiątkę uzdrowienia chłopca, 3 lutego, w wspomnienie św. Błażeja święci się w kościele świece zwane „błażejkami”. W czasie poświecenia świec kapłan wypowiada słowa: „Dając świadectwo wiary św. Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia choroby gardła, prosimy Cię, pobłogosław te świece, aby wszyscy wierzący przez wstawiennictwo św. Błażeja, zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego zła, i aby zawsze mogli Ci dziękować”. Świece związuje się w krzyż i dotyka się gardła, wypowiadając słowa błogosławieństwa: „Za wstawiennictwem świętego Błażeja, biskupa i męczennika, niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. W niektórych stronach Polski wierni przynosili do błogosławieństwa małe świece, które po błogosławieństwie zabierali do domu i dotykali nimi gardła. W dniu św. Błażeja błogosławiono także chleb, wino, wodę i jabłka, które podawano chorym na gardło.